Jak długo BIK przechowuje dane o tobie?

Chcecie wziąć kredyt lub chwilówkę, ale przypominacie sobie, że kiedyś spóźniliście się ratą. Są też sytuacje, gdy raty były spłacane terminowo, ale często braliście różne pożyczki. Pewnie zastanawiacie się, jak to wpłynie na Waszą sytuację. Wyjaśnimy Wam, jak długo BIK przechowuje dane na Wasz temat.

Jak długo pozostają w BIK dane w przypadku terminowych spłat?

Osoby, które regularnie spłacają swoje zobowiązania nie mają się czym martwić. Informacje na ich temat zostają usunięte zaraz po spłacie ostatniej raty kredytu. Niestety, to rozwiązanie może też mieć swoje wady, bowiem przy kolejnej pożyczce nie będzie potwierdzenia naszej pozytywnej historii kredytowej. Dlatego czasem w trakcie podpisywania umowy o pożyczkę, warto zaznaczyć opcję, że zgadzamy się na przechowywanie pozytywnych informacje o naszej pożyczce. Takie informacje będą przechowywane maksymalnie 5 lat. Zgodę na to możemy też w wyrazić w Centrum Operacyjnej Obsługi Klientów BIK. W każdej chwili będziemy mogli ją cofnąć.

Jak długo przechowywane są dane dotyczące opóźnień spłat?

W tym przypadku jest trudniej, ponieważ informacje dotyczące opóźnień powyżej 60 dni są przechowywane przez 5 lat. Dlatego warto pilnować terminów, ponieważ obniży nam to ocenę punktową na długi czas. W przypadku kart kredytowych do BIK trafia informacja przy 30-dniowym opóźnieniu. Jeśli spłacimy zobowiązania i nie powtórzymy tego błędu to informacje o opóźnieniu przestaną obniżać scoring po 3 latach.